BIEŻĄCY NUMER:

Gazeta Warszawska

Bronek i Donek
PUBLICYŚCI:

 

Polecane strony:


Jakie są pierwsze objawy osteoporozy?
źródło: abczdrowie.pl   
wtorek, 17 maja 2011 13:12


Osteoporoza często kojarzy się z osobami starszymi i słusznie, bo to właśnie ich dotyka najczęściej choroba. Ale symptomy tej dolegliwości mogą się także ujawnić w znacznie młodszym wieku. Już trzydziestolatkowie bywają chorzy...

Objawy osteoporozy to nie tylko łamliwość kości, jak mylnie się sądzi. Ten symptom pojawia się dopiero, gdy choroba jest już znacznie zaawansowana. Najczęściej następuje złamanie nadgarstka, kości udowej, żeber, kręgów kręgosłupa. Do takich złamań dochodzi w sytuacjach, kiedy zdrowemu człowiekowi nie mogłoby się nic stać, na przykład podczas mycia okien czy kąpieli.

Osteoporoza jest podstępna. Nie boli, nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Tak jest w większości przypadków. Niekiedy pojawiają się bóle kręgosłupa, bóle w odcinku krzyżowym, piersiowym
i między łopatkami.

Im szybciej nastąpi diagnoza osteoporozy, tym lepiej. Dlatego nie można lekceważyć żadnego z wymienionych objawów. Najlepsza jest jednak profilaktyka, która nie pozwoli, by choroba powstała.
Bo, jak mówi stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Aby zdiagnozować osteoporozę przeprowadza się przede wszystkim badania sprawdzające poziom wapnia w moczu i krwi i fosforu we krwi.
 
Jak zapobiec osteoporozie?

Osteoporoza to ciężka choroba, która polega na osłabieniu układu kostnego człowieka. Osteoporoza może, wbrew powszechnym przekonaniom, dotknąć także młodego człowieka. Możliwa jest jednak pewna profilaktyka. Jak zapobiegać osteoporozie?
Po pierwsze, należy ograniczyć lub lepiej zrezygnować ze wszelkich używek. Alkohol i tytoń znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia choroby.

Po drugie, trzeba dużo się ruszać. Aktywność fizyczna jest zresztą dobra także na wiele innych schorzeń. Warto zatem jeździć na rowerze, spacerować czy pływać. Można także wykonywać specjalistyczne ćwiczenia przez 20 minut każdego dnia.

Po trzecie, trzeba po prostu na siebie uważać, czyli eliminować wszystko, co może spowodować upadek. Oczywiście nie jest to łatwe, ponieważ wiąże się z warunkami technicznymi otoczenia. Należy też leczyć zaburzenia krążenia i równowagi, bo to one prowadzą do upadków.

Po czwarte, konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia. Można go dostarczać w postaci naturalnej lub specjalnych preparatów. 1500 mg - tyle wapnia powinny przyjmować osoby starsze i kobiety w okresie menopauzy.

 
Sapienti sat, czyli: mądrej głowie dość dwie słowie

Usłużne bałwochwalstwo dzisiejszych władców III RP, ich głupota i niewierność wobec prawa Bożego, mimo deklarowanej i praktykowanej świętokradzko wiary, może prowadzić do kolejnego, piątego już rozbioru Polski, bo ryba psuje się od głowy, zwłaszcza, gdy taką głowę wybiera. Ostatnio popisała się swoją głupotą prezydent Warszawy, karząc za dobro i nagradzając za zło w sprawach w prof. Bogdana Chazana i sodomskiej tęczy.

 
Zjednoczenie prawicy. Idzie ku lepszemu?

W minioną sobotę (tj. 19 lipca br.) w ramach zgromadzenia obywatelskiego „Czas na zmiany” i ku wielkiemu zaskoczeniu opinii publicznej Prawo i Sprawiedliwość podpisało polityczne porozumienie z Solidarną Polską i Polską Razem. Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin złożyli podpisy na dokumencie, którego celem jest trwałe zjednoczenie polskiej prawicy. Czy takie zjednoczenie jest w ogóle możliwe? 

 
Kościół jako znak sprzeciwu

Chrystus zmartwychwstały ukazuje się uczniom i przyjaciołom, nie ukazuje się tym, którzy skazali Go na śmierć i ukrzyżowanie. Jednak i oni – wrogowie prawdy, są powiadomieni o tym, czego doświadczyli żołnierze strzegący grobu. Nie idą do grobu, nie chcą dowiedzieć się, co naprawdę się wydarzyło, ale od razu sięgają po argument kłamstwa i korupcji: „dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: „rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszyli w nocy i wykradli Go gdyśmy spali. 

 
Za krzywdę tych biednych dzieci NIECH WAS PIEKŁO POCHŁONIE!

Jesteście od tego, żeby służyć chorym dzieciom, żeby zapewnić im lekarstwa, rehabilitację, opiekę medyczną i wszelką pomoc! To jest wasz – polityczne kundle – psi obowiązek. Każdy z was to przysięgał na początku kadencji Sejmu. Większość do tej przysięgi dodała Boga. 

Wiedzcie, że On patrzy z góry i prędzej czy później nadejdzie i dla was Dzień Sądu Ostatecznego. A do Najwyższego Sędziego nie dodzwoni się żaden wasz kumpel, żeby ustalić wynik rozprawy. Niech piekło was wszystkich pochłonie!

 
Polacy o rządzie w  Kijowie z twarzą Bandery

 

Już dawno głos z Nowogrodzkiej nie rozminął się tak znacząco z opiniami własnej bazy członków i sympatyków. Cena za wybór linii Sakiewicza i PiS-owskich salonowych socjologów z dawnej Unii Wolności, a nie ks. Isakowicza-Zaleskiego może okazać się dla Jarosława Kaczyńskiego i jego planów wzięcia odpowiedzialności za Polskę w 2015 r. bardzo wysoka. A czasu na ewentualną korektę ukraińskiego (probanderowskiego) błędu pozostało bardzo niewiele.

 
Mają nas za bydło i idiotów?

Odnoszę wrażenie, że żyjemy w jakiejś rzeczywistości podstawionej lub jesteśmy widzami jakiegoś tasiemcowego politycznego serialu, w którym każdy aktor za odpowiednią gażę w jednym odcinku może zagrać bohaterskiego policjanta, a już nazajutrz wcielić się w tropionego przez stróżów prawa złodzieja.

 
Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud

Jeżeli człowiek chce stwarzać siebie sam (wg ideologii gender), produkować ludzi sam (metodą in vitro), uszczęśliwiać siebie i niektórych po swojemu (na drodze posiadania, przyjemności, znaczenia), idzie drogą do nikąd, niszczy wspólnotę z Bogiem i z ludźmi, nawiązuje wspólnictwo z demonami, bo diabeł pierwszy powiedział: „non serviam – nie będę służyć”.

 
Czas na polski Majdan?

 

Ukraina pokazała, co należy zrobić z władzą która nie słucha Narodu

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie powinny pokazać naszym władzom, co może się stać, jeśli Tusk nadal będzie niszczył polskie rodziny, wprowadzał chore lewackie ideologie, jeśli jeszcze raz wyśle uzbrojoną w broń policję i prowokatorów na uczestników kolejnego patriotycznego Marszu Niepodległości. Ukraińcy pokazali, że gdy zostanie ranna albo zginie chociaż jedna osoba – Narodu nikt i nic nie powstrzyma.

 
Odwagi, Polsko walcząca!

 

W Ewangelii niedzielnej 9 lutego (Mt 5, 13-18) Jezus porównuje swoich uczniów do soli i do światła. Sól daje smak i trwałość pożywieniu, światło wydobywa z ciemności kształty i kolory, pozwala dostrzec drogę i odległość, daje właściwą orientację, jak ominąć przeszkody.